Ágnes karácsonyi gyűjteménye visszahozza a régi idők hangulatát
Papírangyalkák, diorámás gömbdíszek, gombaizzók, Skála-Coop karácsonyi csomagoló, üvegdísz az 1900-as évek elejéről. Talabér Ágnes tíz éve gyűjti a régi karácsonyi díszeket, a több ezer darabos gyűjteményének egy részéből november 29-én nyílt kiállítás a győri Zichy-palota aulájában.
Ágnes az aulában várt bennünket pénteken délelőtt, közösen jártuk körbe a régi karácsonyok hangulatát idéző tárlatot és eközben sok mindent megtudtunk a díszekről és a gyűjtőszenvedélyről.
– Tíz évvel ezelőtt a leendő férjemmel első közös fenyőfánkat díszítettük volna, de nem voltak saját díszeink – mesélte Ágnes. Párom családjától kaptunk régi díszeket, és ekkor döbbentem rá, hogy régen egyedi díszek készültek, és azóta mennyire megváltozott, egyszínűek és egyformák lettek a karácsonyfa díszek.
Lelkesültségében Ágnes előkereste a gyermekkori karácsonyi fotóit, és a képeken látható díszeket szerette volna felkutatni. Sajnos az akkori saját díszeik már nincsenek meg. Eleinte ismerősöktől kapott díszeket, kiderült, hogy sokan a régi díszeket bedobozolták és padlásokon, pincékben tárolták. – Az ismerősök örültek, hogy valakinek odaadhatják ezeket, én pedig örültem, hogy hozzám kerültek – emlékezett vissza Ágnes.
NAGY KEDVENC: A CICADÍSZ
Ágnes interneten is sokat keresgélt, keresgél. Amikor anno egy hirdetésben nagyobb csomag régi díszt árultak és ő megvásárolta, érezte, hogy ennek a gyűjtésnek nem lesz vége. Jelenleg több ezer darabos a gyűjtemény, 1500-2000 darab üvegdísz, szaloncukros dobozok, régi csomagolópapírok, csokidíszek, képeslapok, izzósorok, régi csillagszórók. A legrégebbi dísz az 1900-as évek elejéről származik.
Hely szűke miatt az aulában a gyűjteménynek csak kb. 30 %-a van kiállítva. A Zichy-palotát Ágnes kereste fel, hogy szívesen elhozná ide a tárlatot és ők nyitottak voltak az ötletre. Ez nem az első kiállítása, 2021-ben Győrzámolyon, a községháza emeletén csodálhatták meg a látogatók a régi karácsonyi díszeket.
– Szerintem a díszek emléket hagynak úgy is, ha adott dísz nem is volt a fenyőfán – vélekedett Ágnes. Például egy idős hölgy a diorámás díszek végett jött, mert gyermekkorában látott valahol, de náluk a fán ilyen díszük sajnos nem volt.
Ágnes nagy kedvence a cicadísz. Anno ezeket drogériákban lehetett kapni. Az ő gyerekkori cicadísze eltörött, egy darabig törötten őrizte. A keresgélések során sikerült több régi cicadíszt beszereznie, jelenleg 38 darab ilyen dísze van. Ez a forma az egyetlen, amiből folyamatosan gyűjteni fog, minden mennyiségben.
KEVÉS A SZAKIRODALOM
Ágnes minden dísznek tudja a történetét, hol, mikor és kitől vásárolta vagy kapta. Bár a díszeket többségében Magyarországon gyűjtötte, tudni kell, hogy ezek a régi üvegdíszek cseh, német, lengyel, orosz készítésűek, üvegből fújt, kézzel festett darabok.
Régi gyertyakészletét egy régiségüzletben látta egyik ismerőse, megvette és elküldte Ágnesnek. Komáromból egész doboz régi szaloncukrot kapott. Anno ritkaságnak számított a szaloncukor, nem volt mindig elérhető, ezért nem fogyasztották el, hanem eltették a következő karácsonyokra.
Tartalmaz a tárlat leoni dróttal készült díszeket. Ezek az 1920-as években voltak jellemzőek. Vannak sóborítású kartondíszek. Egy néni, akitől Ágnes ilyet vásárolt, azt hitte, hogy ezt a típust kizárólag az ő apukája készítette, aztán később a neten látta a néni, bizony készültek máshol is kartondíszek. Nem hiányozhatnak a régi csokidíszek és süvegcukrok sem. Ágnes gyermekkora csokidíszeinek finom ízére még ma is emlékszik.
Az 1800-as évek végén jött divatba a papírangyal. Kartonra nyomták és kavicsos technikával színezték. Nagyon dekoratívan mutat a fenyőfán. Külön vitrinben kaptak helyet a gablonz díszek, pici üveggyöngyökkel, amiket egyben gyártanak, darabot vágnak le belőlük és drótra fűzik fel.
– Szakirodalom a karácsonyi díszekről viszonylag kevés, és az is külföldi – mondta Ágnes, és említett egy régi német legendát, miszerint uborkadíszt rejtettek el a fenyőfán és aki megtalálta, ajándékba kapott valami apróságot.
„MI DÖNTJÜK EL MILYEN LEGYEN A KARÁCSONY”
Az aulában felállított fenyőfán minden dísz régi, a fa alatt lévő szaloncukros dobozok és csomagolópapírok szintén. Régen a karácsonyfa díszeket szaloncukros dobozokban tartották az emberek, masszív dobozok voltak ezek, sokan egyéb holmikat is tároltak benne. Ágnes egyik ilyen gyűjtésén a szaloncukros dobozon a Számlák felirat látható.
A díszek kopottsága mutatja a kort, ez a kopottság jelenti egy dísz történetét. Ágnes az utóbbi tíz évben már megtapasztalta, melyik dísz valóban régi és melyik réginek titulált utángyártott. Fontos, hogy a fenyőfán olyan díszek legyenek, amelyeknek örülünk. – Nálunk a gyermekeim által készített díszek is kerülnek a fenyőre és 30 év múlva majd nosztalgiázhatnak, hogy ezeket ők alkották – mosolygott Ágnes.
Generációk története csüng a karácsonyfán, és hosszú percekig mesélhetünk arról, melyik dísz honnan, kitől érkezett. Ágnes nagy álma, hogy állandó kiállítási helyet találjon a teljes gyűjteményének.
– Többen mondják, hogy elveszett a karácsony varázsa – magyarázta Ágnes -, de mi döntjük el milyen legyen a karácsony. Anyagi vonzat nélkül, mert a ház körül fellelhető anyagokból is készülhet dísz, és a lényeg, hogy együtt vagyunk, együtt készítünk díszeket, mézeskalácsot.
A Régi idők karácsonya kiállítás december 20-ig ingyenesen látogatható a győri Zichy-palota aulájában, hétfőtől szerdáig 8 és 16 óra között, csütörtökön 8-tól 18-ig, pénteken 8-tól 13 óráig.
„Rajtunk múlik, hogy visszahozzuk a régi hagyományokat.”
Talabér Ágnes
Nyitókép: Ágnes a régi díszekkel feldíszített fenyőfánál a győri Zichy-palota aulájában 2024. november 29-én.