Sorok között

Alkonyati ételosztás a Szeretet Misszionáriusánál

Ingyenes a belépés, de adományokkal támogatható a kápolna és a szegények ellátása a kétszintes épületben: Teréz anya Emlékházában.

Szkopje központjától, a Macedónia tértől gyalogoson öt perc Teréz anya Emlékháza, amelyet az eredeti szülőházától néhány háznyira emeltek 2009-ben. A tényleges szülőház sajnos nem maradt fenn, de makettje az Emlékház első emeleti múzeumában megtekinthető.

Hűvösnek nem mondható októberi kora estén érkezünk az épülethez. Mozgolódás, torlódás a földszinten, a kapunál kopottas ruhában öt év körüli gyermek csintalankodik. Ingyenes ételosztás napja van, ezért ez a sokadalom.

Múzeum az első és kápolna a második emeleten, ahová lifttel is felmehetünk, ha működne. Persze mi egyébként is a lépcsőt választottuk volna, de a kerekesszékkel közlekedő idős úr a homlokát vakarja, miképp tudna látogatást tenni fent. Segítője végül egy nyakigláb, tagbaszakadt férfi lesz, az ő vállára kapaszkodva jut fel az úr múzeumba.

Teréz anya Emlékháza Szkopjében

ÉPÍTÉSZETI KETTŐSSÉG

2008-ban indult az emlékház építése Szkopje városvezetésének kezdeményezésére, a macedón kormány támogatásával. Vangel Božinovski főépítész a balkáni népi építészeti tradíciókat követte az épület kialakításánál.

Alul zömök, udvarrésszel ellátott, különféle méretű kövekből kirakott puritán háztest. Fent viszont az architektúra modern verziója kapott helyett, az üveges ráépítés könnyedséget ad az épületnek, találó szóhasználattal élve: mennyei érzetet kölcsönöz.

Sokan amúgy túl előkelőnek tartották ezt a fajta építészeti megoldást egy olyan emlékhely számára, amelynek ihletője egyszerű életet élt.

Teréz anya Agnes Gonxha Bojaxhiu néven 1910-ben született Szkopjében. Családja Koszovóból költözött át és római katolikusként élt a muszlim környezetben.

18 évesen döntötte el, hogy missziós nővér lesz Indiában. 1931-ben szerzetesi fogadalmat tett és ekkor vette fel a Teréz nevet.

Meggyőződése szerint a mély hitből származó szeretet tartja össze az embereket.

1950-ben pápai jóváhagyással megalapította a Szeretet Misszionáriusai rendet, amely szerte a világon gyorsan növekedett és nemzetközi ismertséget szerzett.

1979-ben Nobel-békedíjat kapott, az összeget Kalkutta szegényeinek adományozta.

1997-ben hunyt el, 2003-ban II. János Pál pápa boldoggá, 2016-ban Ferenc pápa szentté avatta.

TERÉZ ANYA VIASZBÓL

Teréz anya Emlékháza ingyenesen látogatható, de ki-ki a lehetőségeihez mérten adományokkal támogathatja a szegények ellátását és a kápolna fenntartását. Mindkét emeleten kihelyezett ládikók töltik be az adománygyűjtő szerepet.

Az első emeleten egy különálló teremben biztonsági szolgálat is működik, ajtaja mellett áll Teréz anya tényleges szülőházának makettje.

Körben a falakon fotók szemléltetik Agnes Gonxha Bojaxhiu életét, gyermekkorától kezdve szerzetessé válásán át a misszionárius munkákig, és szüleiről, két idősebb testvéréről is találhatók itt fényképek. A vitrinekben kézzel írott leveleit és egyéb dokumentumait tekinthetjük meg.

Személyes tárgyai is helyet kaptak, így például az ágya vagy a családi étkészlet szintén az emlékház részét képezik. A terem központi eleme Teréz anya viaszból készült élethű szobra az épület homlokzati falából kilógó térben.

ESTE KILENCIG

Teréz anya találkozása a világ vezetőivel-fotósorozat díszíti a második emelet folyosófalát és ezen a szinten található a modern kápolna is. Padok helyett székek várják a szertartásra érkezőket, az egyik szegleten Teréz anya márványszobra áll és egy róla készített nagy portréfotó is éke a helyiségnek.

Padlótól mennyezetig üvegborítás a kápolna két oldala, közepükön kereszt mintázattal. Keddenként reggel 8 órakor tartanak szentmisét.

Teréz anya Emlékháza hétfőtől péntekig 9-20 óra között, hétvégén 9-14 óra között látogatható. Kérésre tárlatvezetést ingyenesen biztosítanak.

Nyitókép: Teréz anya Emlékházának első emelete személyes tárgyakkal és Teréz anya élethű viaszszobrával