
„Amíg jön a kreatív flow, adjuk ki magunkból” – élet az SMG zenésztársulatnál
Idén nőnapkor ünnepelte megalakulásának második évfordulóját az ELTE Savaria Egyetemi Központ hallgatói zenészközössége, a SEK Music Group. Jó pár koncert, alkotói workshop, sőt klipforgatás is van már mögöttük, a társulat életéről az alapító, Nemes Attila beszélt.
– Húsz állandó tagunk van, jazztől a metálig széles a zenei palettánk, én magunkat független zenészek társulatának tartom, ahol a közösségépítésen túl fontos az egyéni képességek hangsúlyozása is, hogy senkiben ne nyomjuk el azt, ami benne van – mesélte Attila.
MOTIVÁLNI AZ EMBEREKET
Attila ötödéves matematika-angol szakos hallgató, a zeneszeretet és a zeneszerzés már régóta az élete részét képezi. Gimnazista korában járt színpad-és rendezvénytechnika szakköre, zongorán játszik, és – ahogyan ő nevezi – „tábortüzes szinten” gitározik.
2022-ben a zenei ambíciója hozzájárulásához keresett lehetőséget a Hallgatói Önkormányzatnál, így született a zenei szakkör ötlete, amiből aztán kinőtte magát a teljes egészében hallgatói szervezésben működő SEK Music Group.
– Nagy koncertet a Zenepedagógia Tanszék Dísztermében adunk, de hívnak bennünket fellépni külső helyszínekre is, és az idei évtől a kollégiumokban fél órás önálló esteken lehetőséget biztosítunk az egyéni előadóknak, hogy bemutatkozzanak. Számomra nagyon fontos, hogy motiválni tudjak embereket.

VAN RÁ IGÉNY
Workshopokon a kezdő és a már rutinosabb résztvevők elsajátítják a zenealkotáshoz szükséges elméleti és gyakorlati ismereteket, mint például az elektronikus zeneszerzés szoftveres környezete, online platformok, zenekeverés, mikrofonok világa.
Attila a tematikát úgy építi fel, hogy legyen benne újdonság azok számára is, akik már tavaly is jártak a foglalkozásokra, de az újonnan érkezők számára is fogyasztható legyen, bármikor is csatlakoznak be.
Többségében belsősök a résztvevők, ám előfordul, hogy végzett hallgatók is jönnek. Mind a workshopokra, mind a koncertekre mutatkozik igény, a fellépéseik pedig megtöltik vendégekkel a termet.



KLIPFORGATÁS ÉS DALSZERZŐ TÁBOR
Megtudtuk, hogy a zeneszerzést el lehet kezdeni számítógéppel és fejhallgatóval, de pusztán a lexikális tudás kevés, a profi szinthez és komoly végeredményhez sok odaülés és kitartó munka kell.
Attila a jövőben hangmérnökként szeretne dolgozni, ami képzés tekintetében ma Magyarországon nem kínál bőséges lehetőségeket, többnyire élesben, már szakavatott ember mellett szerezhető tudás, a legtöbb hangmérnök fizikus vagy matematikus végzettségű.
A SEK Music Group egyébként már forgatott klipet és dalszerző tábort is tartottak, Attila szívügyének tekinti ezt a társulatot, és ha befejezi az egyetemet, nehéz szívvel hagyja majd itt a csoportot, de már mentorálja az utódját.
KREATÍV FLOW
Van különbség a hangerő és a hangosság között. Lehet, hogy valami decibelben több, de többnyire olyan tartományban helyezkedik el, amire a fül kevésbé érzékeny.
A dal legyen kiegyenlített, és örök igazság, hogy ami jól szól, az jó is.
„Amíg jön a kreatív flow, adjuk ki magunkból.”
Nemes Attila
Nyitókép: SMG, a független zenészek társulata, Fotó: SEK Music Group FB
Ezeket is érdemes megnézni

Ahol a gyorsfagyasztott uralta a főzést, ott ő segítette sikerre Julia Child konyhaművészetét
2024.03.10.
Ho-ho-ho: dalok klubtagok megnyugtatására
2023.12.05.