Brit-magyar kapcsolatok a brexit után: válaszol a nagykövet
Paul Fox, az Egyesült Királyság magyarországi nagykövete tartott előadást május 23-án Szombathelyen, az ELTE-SEK-en.
Az Angol nyelv és Irodalom Tanszék szervezésében létrejött előadásról a tanszék munkatársa, Horváthné Dr. Molnár Katalin Edit elmondta: régi hagyomány náluk, hogy előadást tartani hívnak nagyköveteket, így történt Paul Fox esetében is.
LÁNCHÍD, MINT KÉTOLDALÚ KAPCSOLATOK SZIMBÓLUMA
Paul Fox magyar nyelven mutatkozott be és üdvözölte a közönséget, majd angol nyelvű előadása elején Szombathely városát méltatta: jelentős oktatási központ, amely már a római kor óta fontos szerepet játszik az emberek közötti kapcsolatokban.
Nagykövetként a kollégáival feladata a szoros együttműködés a magyar kormánnyal és a civilekkel számos területen, mint pl. tudomány, terrorizmus elleni küzdelem, oktatás.
Említette William Tierney Clark angol, és Adam Clark skót mérnököket, akik a Lánchíd építésének vezetői voltak, így a Lánchíd az Egyesült Királyság és Magyarország közötti kétoldalú kapcsolatok kiváló szimbóluma.
HORIZON EUROPE
Bár a brexit óta az Egyesült Királyság és az Európai Unió két külön piac, de továbbra is együttműködik a tagállamokkal, így például az oktatás területén a brit egyetemekre jelentkező magyar hallgatók számára is a diákvízum megszervezésében segítséget nyújtanak az Egyesült Királyság egyetemei.
Jelenleg a brit egyetemeken kb. 3000 magyar diák tanul, akik szakmai ismereteikkel, tapasztalataikkal visszatérve Magyarországra hozzájárulnak az ország globális kihívásainak a fejlesztéséhez.
Paul Fox kiemelte: a brit intézmények öregdiákja pl. Naruhito japán császár vagy V. Harald norvég király, és
“Orbán Viktor magyar miniszterelnök is ugyanarra az egyetemre járt, ahová én: Oxfordba”
A Magyarországon tanuló brit diákok is kiváló oktatásban részesülnek akár az ELTE, akár a Szegedi Tudományegyetem képzésein, amelyek a világ más országaiból is vonzzák a hallgatókat.
Csatlakozva a Horizon Europe-programhoz, a két ország tudományos és akadémiai közösségei szoros kapcsolatban maradnak egymással.
HALLATNI A HANGOTOKAT
A miskolci Dr. Ámbédkar Iskola oktatói számára a nagykövetség cserelátogatást szervezett az angol Bemrose School-ba, amely a miskolci iskolához hasonlóan támogatja a hátrányos helyzetű roma tanulók befogadását.
A jó oktatás nem csak az egyén számára fontos, hanem szükséges egy ország sikerességéhez is.
Előadását követően a nagykövet válaszolt a közönség kérdéseire is. Többek között hangsúlyozta, hogy mindenki békét akar, és az orosz-ukrán háború kapcsán megemlítette: Ukrajna biztonságába befektetni egyben azt is jelenti, hogy a mi biztonságunkba befektetni.
Mit üzen a magyar fiataloknak? – hangzott el a kérdés. Hallassák a hangjukat, hiszen nekik megadatott az a szabadság, amit a szüleik, nagyszüleik nem élvezhettek.
Függetlenül attól, hogy egyetértenek-e a kormánnyal vagy sem, a mai magyar fiatalok hozzáférhetnek azokhoz a dolgokhoz, amikhez a szüleik nem, tehát használják ezt a lehetőséget konstruktív módon.
“A jó oktatás nem csak az egyén számára fontos, hanem szükséges egy ország sikerességéhez is.”
Paul Fox
Nyitókép: Paul Fox, az Egyesült Királyság magyarországi nagykövetének előadása május 23-án az ELTE SEK-en
A cikk a Brit Nagykövetséggel együttműködve készült.