Happening

Eshet az eső, a göcseji lakodalom akkor is lakodalom

Mondás szerint ha lakodalom napján esik az eső, sírós lesz a menyasszony és gazdag lesz a házasság. Mi nagyszerű élményekkel gazdagodtunk július 20-án Zalaszentgyörgyön, a Göcseji lakodalmas bemutatón, vagyis „Lesőben” az esőben.

Hat évvel ezelőtt a zalaszentgyörgyiek is csatlakoztak a Göcseji Dombérozó hagyományőrző, kulturális és gasztronómiai programsorozathoz, amely a göcseji tájegység értékeit mutatja meg a nagyvilágnak.

– Olyan nincs, hogy a Göcsej megáll egy falu határánál – mondta köszöntőjében Kovács Dezső, Zalaszentgyörgy polgármestere -, szerettük volna a településünket a köztudatban tartani, 13 évvel ezelőtt újra nekiálltunk a néptáncnak és mára Zalaszentgyörgyöt a Göcseji lakodalmassal azonosítják.

ESŐBEN SEM MARAD EL

Érkeztek a vendégek, a nyári égi áldás ellenére gyűltek a látogatók, akik menedéket találtak a kertben felállított sátrak alatt. Hosszú asztalok és padok, vázákban levendulák, tálcákon zsíros kenyerek várták a közönséget, a pajtában pedig már húzta a talpalávalót a Harangláb együttes.

– Azért mert esik az eső, még egy lakodalom sem maradt el – lelkesítette a csapatot Kovács Dezső és megtudtuk, hogy általában száz vendég érkezik egy-egy ilyen lakodalmas bemutatóra, amely 2024-ben a menyasszony öltöztetését választotta fő attrakciónak.

Szabó Tímea néprajzos múzeumpedagógus invitálta a vendégsereget a tájházba, ahol hagyományos népi alsóruhában már várakozott a menyasszony, hogy őt a szintén népviseletbe öltözött két segítője felöltöztesse.

EGY SZÁL PENDELYBEN NEM LEHET FÉRJHEZ MENNI

Az 1900-as évek göcseji menyasszonyi öltözékébe bújtatták a leányt, aki gyakorlatilag semmit sem segíthetett a felöltözésnél, mert a néphagyomány szerint az szerencsétlenséget jelentett volna. Egyik segítő az édesanya, másik segítő a keresztanya vagy már férjezett testvér, a lényeg, hogy az öltöztetők asszonyok legyenek.

Előkerült a tulipános ládából a fillér, amit a menyasszonyi cipőbe csúsztattak, hogy a házasságba gazdagságot hozzon. Aztán jöttek a pendelyek, a házi vászonból készült szoknyák.

Vagyoni helyzettől függően akár 3-4 szoknya is felkerülhetett a leány derekára. A mondás úgy tartotta, hogy aki csak egy szál pendelyben megy férjhez, abból nem lesz jó feleség.

Következett a rövid derekú ing, bokros ujjal, majd a legfelső szoknya, a péntő került a menyasszonyra. Ez egy nagyobb rakásokkal készült szoknya, ami legalább fél lábszárig kellett érjen. Erre jött még az előkötő, rásimítva a szoknya elejére.

Vállára fodros, hímes vállkendőt helyeztek, amit első gyermek születéséig viselt.

Fejére „csinált virágos” koszorút tettek, papírból és gyöngyből virágokat formáltak, viaszba mártották, ez adta meg az alakzat tartósságát.

Végül kezébe adták a keszkenőt és a rózsafüzéres imakönyvet.

Göcseji menyasszony felöltöztetve

ESZEM-ISZOM ZENÉVEL

És ha már díszben a menyasszony, táncba is vitték és megénekeltették. Nem hiányzott a meleg étel sem. A „násznépnek” kondérban készített pincepörköltet kínáltak, és a közeli borvidék nedűit is megkóstolhattuk.

Aki pedig lemaradt a Göcseji lakodalmasról, jöjjön augusztus 10-én Zalaszentgyörgyre, az Ízes Göcsej Folkpiknikre.

„Azért mert esik az eső, a lakodalom nem marad el”

Kovács Dezső

Nyitókép: Göcseji lakodalmas Zalaszentgyörgyön a Tájházban július 20-án.