Exkluzív látványosság a strandon a Pourquoi Pas
Csobbanáson és napozáson túl rendhagyó élményben is részese van a vonyarcvashegyi Lido strandolóinak. Ide jár saját készítésű hajómodelljével a helyi lakos: Nagy Imre.
Nem tudtunk szó nélkül elmenni a pompás vitorlásmodell mellett, amely igazán exkluzív látványosság a föveny nyugágyai, napernyői és fürdőlepedői között. – Öné? – kérdeztük a hajónál álló fehér sapkás úriembertől, aki aztán készségesen mesélt nekünk eme pompás vízi jármű múltjáról.
– Anno volt egy 30 centiméteres műanyag modellem, ami a szekrény tetejéről felkerült a padlásra és ott szétszáradt. Ekkor döntöttem el, hogy megépítem nagyban, az itt látható hajó annak a modellnek a háromszoros nagyítása – mesélte Imre, aki elektroműszerész és villanyszerelő.
Imre 2016-ban kezdte el barkácsolni a Pourquoi Pas?, azaz Miért ne? nevű árbócosról mintázott vitorlást, két év alatt készült el vele, pár alkalommal már vízre is bocsátotta, ugyanis a hajóba elektromos szerkezetet is épített, távirányítóval működik.
MIÉRT NE?
A francia Pourquoi Pas?, vagyis Miért ne? névre keresztelt háromárbócos vitorlás 1907-ben épült és 1936-ig szolgálta a tengerészeket, amikor is sajnálatos módon hajótörés érte Izland zátonyos partjainál. A hajót kifejezetten sarki kutatásra építették, három laboratóriummal és egy könyvtárral rendelkezett, Jean-Baptiste Charcot, francia felfedező és oceanográfus hajója volt.
Charcot kapitány kiterjedt térképezést végzett az Antarktiszi-félsziget régiójában, fontos információkat gyűjtött a terület kémiai és fizikai oceanográfiájáról, meteorológiájáról és poláris mágnesességéről. Vitorlása nevét egy anekdota szerint gyermekkorának egyik eseménye ihlette. Egy szappandoboz oldalára írta ezeket a szavakat, a dobozkát pedig a medencébe dobta.
1936. szeptember 16-án a Pourquoi Pas? Izland partjainál a hatalmas köd miatt zátonyra futott, a legénység odaveszett, Jean-Baptiste holttestét később megtalálták a tengeren hánykolódva.
Érdekesség, hogy Charcot az 1900-as nyári olimpián kettős ezüstérmet szerzett vitorlázásban. A modern felfedezők és kalandorok számára felbecsülhetetlen értékű tudományos örökséget hagyott hátra.
KIÁLLÍTÁSON IS SZEREPELT
Imre alkotása a Budapesti Kézműves Kamara által szervezett tárlaton szerepelt és oklevelet is kapott. Tervben van, hogy egyeztetve a vonyarcvashegyi polgármesteri hivatallal, a vitorlásmodell vitrinbe kerül a strandon vagy a Művelődési Házban.
“Néha kihozom a partra, hogy megmutassam.”
Nagy Imre
Felhasznált irodalom: A portrait of Captain Charcot
Nyitókép: Beszélgetés Nagy Imrével a vonyarcvashegyi strandon, előtérben a pici Pourquoi Pas?