Felfedezések sziklafalak között húzódó csendes vizeken
Anyaméh. Magyarul ez a jelentése a macedón matka szónak, és az elnevezés illik is erre a csendes, meghitt helyre, a Treska folyó által vájt és hegységet kettészelő mély völgyre, a Matka-kanyonra.
Szkopjétől kb. 15 kilométerre található ez a természeti csoda, a hegyvonulatok közé ékelődött szépséges Matka-kanyon. Gyalogosan és csónakkal és tehetünk túrát a területen, de tudni kell, hogy a sziklás peremek alatt húzódó sétaösvény nem körbejárható, végpontjától már csak komoly hegymászó felszereléssel felfelé, vagy nagyon jó úszástudással a folyón folytatható az út.
Ha kocsival utazunk Szkopjéből, érdemes a kanyonhoz vezető útszakasz legelső parkolójában hagyni az autót, mert feljebb már elég szűk az út megforduláshoz ill. nem biztos hogy találunk szabad helyet az út mentén. Szkopje központi buszállomásáról indul menetrend szerinti járat is, a 60-as autóbusz.
Egyik oldaláról a másik oldalára könnyedén átsétálhatunk a Treska folyón a kanyon bejáratánál. Itt még alacsony a vízállás és a partszakasz növényzete sem buja. Pár perces sétát követően jutunk el a folyón mesterségesen kialakított raftingpályához. Persze nem a Veszélyes vizeken című filmet kell elképzelni, ez egy jóval szerényebb változatú hely.
KANYONKOLOSTOROK
Pár hangulatos vendéglő is várja itt a kanyon kezdetén az utazót, aki a vadvízi pálya után a természet csalitosabb oldalával találkozik a folyó felőli szakaszon. A távolban már feltűnik a gát, ami mögött a Treska folyó Matka-tóvá alakul. Ez Észak-Macedónia legrégebbi mesterséges tava.
Nem árt fejünk fölé nézni a gyalogút másik, hegy felőli oldalán, néhol mennyezetként terpeszkedik felettünk a szikla. Egy kis kiugró részen hegyi sólyommal tart bemutatót egy férfi. A madárral fotózkodni is lehet, két euróért.
Hamarosan Szent András kolostora mellett haladunk el. Ortodox keresztény kolostorból több is található a kanyonban, valamennyi a XIV. században épült. Freskókban bővelkedik a Szent András-kolostor, és ezek viszonylag jó állapotban maradtak fenn, de megtapasztalni sajnos nem tudjuk, ottjártunkkor zárva a hely.
MINT A RÉGI INDIÁNREGÉNYBEN
Aki barlangászni szeretne, megteheti. A kanyon területén 10 barlang található, ezek közül a világ 100 legszebb természeti csodája közé választották a Vrelo-cseppkőbarlangot, amelyet csak vízi úton lehet megközelíteni. Mi is ezt tesszük.
Kenu és csónak is bérelhető, de ha nem szeretnénk magunk evezni, van lehetőség kormányossal végighajózni a tavon. A kikötő a Szent András-kolostortól 5-6 perc séta, ha viszont nem a barlang a cél, folytathatjuk a gyaloglást a sziklák menti szűk ösvényen, 2-3 kilométer hosszan, majd vissza.
Karl May 1894-es indiánregénye, Az Ezüst-tó kincse jut eszünkbe miközben ladikunk a Matka-tavon lebeg.
„Égbe nyúló szirtek vették körül a tó völgyét, melynek hossza két, szélessége egy mérföld lehetett. A sziklák egymás fölé ágaskodva törtek a hegycsúcsok felé, és a hegylánc mögött még magasabb csúcsok szikráztak a napfényben. De a tavat bekeretező hegylánc nem volt kopár, fák és bokrok borították; az erdő néhol egészen a tóig nyújtózkodott, és csak egy keskeny partsávot hagyott csupaszon.” (Részlet Karl May: Az Ezüst-tó kincse című regényéből, Szinnai Tivadar fordítása)
Végállomásunk a Vrelo cseppkőbarlanghoz vezető meredek ösvény folyóparti szakasza. Amíg felkapaszkodunk a hegyoldalra és kalandozunk a barlangban, kormányosunk a csónakban várakozik. Ez is része a menetdíjnak, az 500 macedón dénárnak. (kb. 3400 magyar forint).
A stég ugyan kicsi, ám magas cölöpökön áll, így pazar látványt kínál a kanyon innenső részéről.
Nyitókép: Csónak közeledik a Matka-tó végállomásához