Happening

Kávé humorral: interaktív irodalom a Liszt Caféban

Hagyományteremtő szándékkal hívta életre a soproni Liszt Café falai között Dunaveczki Anikó rendezvényszervező az Interaktív Kávéházat, ahol a közönség a főszereplő.

December 30-án délután irodalomkedvelők gyűltek össze a Liszt Caféban, hogy a klasszikus nevettetők – Rejtő Jenő, Karinthy Frigyes, Tabi László – művein túl a saját írásaikat is felolvassák. A nagyszerű kezdeményezés bárkinek lehetőséget ad asztalfiókja féltve őrzött alkotásainak bemutatására. Az interaktív kávéház a Pro Kultúra Sopron rendezvényszervezőjének, Dunaveczki Anikónak az ötlete nyomán született. Anikóval a rendezvényen beszélgettünk.

  • Milyen indíttatásból született az ötlet, különösen így, hogy bárki felolvashatja a saját alkotását?
  • Nem indíttatásról beszélnék, hanem ez egy belső érzés, amin én keresztülmentem. Tudom, hogy mit jelent az, amikor az embernek van késztetése az írásra. Elmegyünk különböző felolvasó estekre, és ábrándozunk, hogy egyszer talán mi is felolvashatjuk a saját történetünket. Sok oknál fogva az ember önmaga ezt legfeljebb egy baráti társaságban tudja megvalósítani, ehhez pedig kell bizonyos kor, műveltség és érdeklődés.
  • Saját élettapasztalat?
  • Pontosan. Nagyon jól tudom milyen az, amikor megadatik az embernek, hogy közönség előtt felolvashasson, hogy komoly felolvasóestje legyen. Olyan embertípusoknak, akik nem tudják magukat menedzselni, akik végső kétségbeesésükben nem a Facebookon akarják megosztani az írásaikat, nagyon jó lehetőség az interaktív kávéház. Fontos a személyes kontaktus, amikor látja az ember a hallgatókban a figyelmet és megkérdezheti őket az írásról. A munkát nem lehet megspórolni, írni kell, írni kell, írni kell. Jó értelemben vett kritikát kaphatunk olyan emberektől, akikben bízunk.
  • A mai esten hány külsős felolvasó lesz?
  • 6-7 ember jelentkezett, de ha csak ketten regisztrálnak, annak is örültem volna. A humor nehéz történet. Én sokáig Pesten éltem és szakmámból kifolyólag ismerek sok, nagy budapesti kávéházat. Van ezeknek hangulata, és az irodalmi kávéháznak több évtized távlatából is közösségteremtő ereje van és szellemei alkotóműhely lehetőségét hordozza. Annak idején a nyugatosok ezt meg is valósították. És érdemes lenne itt a Liszt Caféban is ezt a hangulatot megteremteni. Sztárvendég nem lesz, mert nekik van lehetőségük. Itt a közönség kapja a lehetőséget.
  • Zenei aláfestés is lesz?
  • Egy kávéházban? Hogyne! Időben eklektikus, mert ma este Roland hangszeren játszik Kádár Tibor művész úr, de legközelebb talán pianínó lesz. Zenében viszont felidézzük a boldog békeidőket.
  • Ez az első interaktív kávéház. Lesz folytatás?
  • Tervezzük. Havonta szeretnénk, szombat délelőttönként és tematikusan. Nem csak azok olvasnak fel, akik hozzák az írásaikat, hanem a betérő vendégek is, hogy tényleg interaktív legyen, és mindenki felolvasson.
Dunaveczki Anikó köszönti az Interaktív Kávéház vendégeit

„ÖNÖK ITT A SZTÁROK”

Igazodott a díszlet is a boldog békeidők hangulatához, a fogason ballonkabát és kalap, az asztalkán kutyanyelv, vagyis kávéházi jegyzettömb és persze régi fotók a budapesti kávézókról. – Bárkit elképzelhetnek itt a pódiumon – mutatta Anikó a közönségnek az emelvényre állított két széket – de ma nem hívtunk sztárvendéget, mert ma itt Önök a sztárok.

Közösségi eszmecserénk a kávézás történetével indult. Magyarországon a törökök tették ismertté, kezdetben feketelevesnek hívták a magyarok és borivó nemzet lévén csak lassan jött szokásba. Vándor kávéárus kezdte az árusítását az 1700-as években, meggazdagodott és nyitott egy kávézót. Aztán sorra nyíltak a kávéházak.

Hazánkban Petőfiékkel indult a kávézás aranykora, és a Nyugat folyóirat nagyjai tették rá a koronát. A XX. század elejétől egészen a második világháborúig a művészeti élet fellegvárai voltak a budapesti kávézók. Ha egy szerzőnek már megjelent írása, ismert lett, ingyen kapott italt, sőt néha ételt is.

Szépirodalmi jelentőségük a szocializmus idején visszaszorult, majd a 2000-es évektől ismét elindult egy folyamat, az irodalmat újból behozták a kávézókba, hogy a fiatalok közösségben, egymás szemébe nézve, az irodalom energiáját nyilvánosan használják és ne az interneten keresztül kommunikáljanak.

Anikó megszólaltatott minden vendéget. „Karinthy szalmakalapjából” és „Rejtő Jenő zoknijából” húztak a résztvevők idézeteket és felolvasták.

GYEREKSZÁJTÓL A SLAM POETRYIG

Változatos stílusokkal rukkoltak elő a felolvasók. Szalai Ernőné óvónő a gyermekszáj humoros gyűjteményével érkezett, többek között a „Hol van a madár a madártejből?” – gyermeki kérdést is füzetecskébe rögzítette.

Árvai Sebastian másfél éve foglalkozik írással, ahogy említi: – Szebb világot építek ebben a rossz világban, ahol az emberek elzárkóztak a szeretet elől. Történetének hőse Edward, aki mer önmaga lenni és kiállni a többiek elé.

Csontosné Katalin ugyan nem olvasott fel, de elárulta, hogy édesanyjáról írt egy életrajzi regényt és tematika szempontjából az elvontabb jellegű írásokat szereti.

Németh József portaszolgálatos. – Kiadtam egy kulcsot, megírtam egy sort, megint kiadtam egy kulcsot és írtam egy sort – mosolyogtatott meg bennünket és adta elő rímekben bővelkedő versét.

Lengyel Csongor nem saját alkotást hozott. André Ferenc egyik versét osztotta meg a hallgatósággal és megtudtuk, hogy személyesen is ismeri a kolozsvári szerzőt, mivel Csongor egykor Kolozsváron élt.

Fekete Zsolt 2013 óta a slam poetry műfajában alkot. Koponya CT című írását hozta el nekünk, és magára vállalta Hacsek szerepét is – a Sajó szerepébe bújt Árvai Sebastiannal karöltve – egy szórakoztató kabaréjelenetben.

A felolvasások között Kádár Tibor muzsikált, akiről kiderült hogy színészként is remek. Németh Józseffel olvasott fel az írói hiúságról szóló szórakoztató párbeszédet, Tabi László József Attila-díjas író alkotását.

Valamennyi felolvasó bögrét kapott ajándékba, sokan telefonszámot, email címet cseréltek. Az első alkalommal megrendezett, vidám hangulatú interaktív kávéház örömmel, szeretettel töltötte el szívünket, várjuk a folytatást és hírét visszük, hogy egyre több asztalfiók nyíljon ki és felolvassák saját írásaikat az emberek.

Nyitókép: Dunaveczki Anikó és Árvai Sebastian a pódiumon az első Interaktív Kávéház rendezvényen a Liszt Caféban, 2024. december 30-án.