Közösségi kalinkósütés a Herényi Esszenciákon
Szombathely Herény városrészének finomságait kóstolhatta és értékeit szemlélhette az a vendég, aki október 5-én délután ellátogatott a Herényiek Házába.
A Herényi Esszenciák-Herény értékei egy csokorban nevet viselő programsorozat idén is változatos kulturális és gasztronómiai kalandokat kínált a nagyérdeműnek. Többek között agyagozás várta a kézművesség iránt érdeklődőket, tárlatvezetésen ismerkedhettek a vendégek Herény történetével, koncertet adott a Rudraksha zenekar és fellépett a Herényi Nótaudvar is.
Helyi termelők kínáltak mézet, savanyúságot, szörpöt, gyümölcsöket és ikon ékszerek, gobelinek is terítékre kerültek.
Készült hagyományos herényi langalló is, mi pedig csatlakoztunk Francsicsné Sugár Ágihoz, aki a vasi kalinkó sütésének rejtelmeibe avatta be a kíváncsiakat.
A kalinkó kalácstésztából gyúrt rácsos sütemény, amit az 1970-es évekig a vasi lakodalmak utcára vonuló nézelődőinek osztogattak.
Az osztrák kringel kifejezésből került át a magyar nyelvbe a XIII—XV. században, és különféle szóváltozatokon ment át.
2024-ben „Vas vármegyei Érték” címet tanúsító oklevelet kapott, amit a Vármegyeházán helyeztek el.
Fotó: brogue.hu
ANYÓSÁTÓL TANULTA
Kalinkó recept, ahogyan Ági készíti: 50 dkg liszt, 4 dkg porcukor, 3 dl tej, 2,5 dkg élesztő, 1 kávéskanál só, 1 citrom reszelt héja, 5 dkg vaj, 2 tojás sárgája, és 1 tojás a megkenéshez.
Ági még az anyósától tanulta a kalinkókészítés fortélyait, anno anyósa a Vasi Skanzenben a népi mesterségek bemutatóján sütött kalinkót.
– Én nyugdíjasként kezdtem el foglalkozni a kalinkósütéssel – mesélte Ági -, a kalinkót régen a lakodalmat kísérő bámészkodóknak a násznép szórta ki, darabokra tördelve.
Ági odahaza gyúrta össze a hozzávalókat, és a tészta tálkákban érkezett a Herényiek Házába, ahol aztán közösen formázták, tepsikbe rendezték, kenték, sütötték, összesen 12 darab készült.
ÍGY KÉSZÍTSD A KALINKÓDAT
Lisztbe belereszeljük a citromhéjat. 2 tojás sárgáját a 4 dkg porcukorral kikeverjük. A 3 dl tejből 1 dl tejet felfuttatunk élesztővel, a maradék 2 dl tejbe csepp sót teszünk és ezt beleöntjük a kikevert tojássárgájába és összedolgozzuk a liszttel.
Ági a fakanál után robotgéppel is rásegített a folyamathoz, és a legvégén a masszához adta az olvasztott, de nem meleg vajat. Ezt követően a tésztát lefedjük és 45 percig kelesztjük. A megkelt tésztát két egyenlő részre vágjuk. Mindkét részt 9-9 darabra osztjuk, a következőképpen: 1 nagyobb, 4 közepes, 4 kicsi.
Ezt a 9 részt ujjnyi vastagságra sodorjuk. A közepes nagyságúakból kettőt függőlegesen, párhuzamosan egymás mellé helyezzük, a másik két közepes nagyságút pedig ezekre merőlegesen tesszük úgy, hogy keresztezzék egymást. A négy kicsiből sodort szállal keresztezzük a már tepsiben lévő darabokat.
A legnagyobb darabból, a kilencedikből sodorjuk a leghosszabb szálat, ezzel tekerjük körbe a tésztarácsot, amit aztán kör alakúra igazítunk. Az összeillesztéseknél villával megnyomkodjuk, hogy sütés közben ne váljanak szét. Fél órát kelesztjük takarás alatt. Kelés során a villanyomok eltűnnek.
Mielőtt sütőbe helyezzük, tetejét bekenjük a felvert tojással. Légkeveréses sütőben 175 °C-on 16-20 percig sütjük. Amikor látjuk, hogy felszíne már pirosodik, visszavesszük a hőfokot 160 °C-ra. A tűzhelyben sütött kalinkó alá sütőpapír kell, a kemencében készült alá nem teszünk sütőpapírt.
KÖZÖSSÉGI FORMÁZÁSOK
Miután Ági a Herényiek Házában az első adagot maga megformázta, tepsibe rendezte és a látogatóknak mesélt is a tésztakészítés titkairól, a vállalkozó szellemű ügyes kezűek társulhattak hozzá a következő adagok elkészítésénél.
Ifjak és még ifjabbak csatlakoztak a „hadművelethez”, miközben kint a már reggel beizzított kemence várakozott, hogy tüzes gyomra szép pirosra süsse a kalinkót.
LEGJOBB A KÖZÖS CSEMEGÉZÉS
A 180-200 °C-os kemencében 15 perc alatt sült meg a kalinkó, amit aztán felszeleteltek és közösen fogyasztottak el a vendégek.
Nyitókép: Ági koordinálásával kalinkót sütöttek a Herényiek Házában 2024. október 5-én. Fotó: brogue.hu