
Kreatív, díszes macskurák készültek az Alkotóházban
Bohókás vagy rémisztő, kinek ahogyan tetszett, úgy alkotta meg saját farsangi álarcát, vagyis a macskurát, február 23-án délután a zalaegerszegi Gébárti Regionális Népi Kézműves Alkotóházban.
Immár 21. éve rendezik meg a Farsangi Nyitott Műhelygalériák Napját az idilli környezetben fekvő Kézműves Alkotóházban, a Gébárti-tó partján.
– Elsősorban családok érkeznek. Próbálok afelé menni, hogy ne csak a gyerekek üljenek le a foglalkozásokra, hanem a szülők, nagyszülők is. A tapasztalat az, hogy a nagyszülők jobban befoghatóak, a szülők inkább csak nézelődnek – tudtuk meg Kiss-Molnár Istvántól, az intézményegység vezetőjétől.
A rendezvény célja, hogy népszerűsítsék a népi kézművességet, a népi tárgyalkotást és a hagyományokat. Zalában a farsangi álarc, vagyis a macskura és az ehhez kapcsolódó házról házra járás, a macskurázás elterjedt szokás volt. – Akik maszkokat viseltek, nem szólalhattak meg, nehogy felismerjék őket. Akit mégis felismertek, le kellett venni az álarcot, ami nagy szégyent jelentett – mesélte István.
Dömötör Andrea népi iparművész segítette a szorgos résztvevőket a saját macskurájuk elkészítésében. A rémisztgetés volt az álarcok legfontosabb szerepe, de akadt, aki bohókásabbra vette a figurát és vicces macskurát alkotott. – Bordó és barna színű kartonpapírral imitáljuk azt, hogy régen állatvérrel festették be ezeket a maszkokat – magyarázta Andrea. A szakáll és bajusz gyapjúból, raffiából és kócból készült.
FELSZÁLLÓ ÁGBAN
Február 23-án nyílt meg az Alkotóházban a Macskurák című kiállítás. Zalaegerszeg és környékének általános iskolásai pályáztak a legkülönfélébb farsangi álarcokkal, összesen 37 alkotás érkezett. – Bár az utóbbi években nem nagyon jellemző, hogy a gyerekeket rá tudjuk venni a régi hagyomány felelevenítésére, főleg népi kézműves tárgyalkotás tekintetében, azonban idén felszálló ágban volt az alkotókedv – mondta megnyitóbeszédében Kiss-Molnár István.
Szabadon választott népi kézműves technikákkal, természetes alapanyagokból készültek a macskurák. A nemezeléstől kezdve a vesszőfonásig találunk a tárlaton nagyon kreatív pályamunkákat. Különdíjban az Ady Endre Általános Iskola, Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola 3.b osztálya részesült. A kis közösség minden tagja részt vett a pályázatban és ötletes pedagógusi módszertani iránnyal dolgoztak.
A Macskurák kiállítás március 4-ig látogatható a Gébárti Regionális Népi Kézműves Alkotóházban.
Állandó kiállításuk Horváth Ernő fafaragó szobrai, a Czúgh fazekas dinasztiának alkotásai, Makovecz Imre zalai kötődésű munkáit bemutató tablókiállítás, Szelestey László néprajzi gyűjtő pásztorhagyományokat bemutató anyaga. Egy kazah típusú nemez vezérsátor is várja a nagyérdeműt. 1996-ban a Zala Megyei Népművészeti Egyesület tagjai kézzel készítették.
A földszinten, „Az én babám lakodalmast játszik” című, népviseletes babák időszaki kiállítását tekinthetik meg az érdeklődők, március 28-ig. Nem csak a ruhákat, hanem a babákat is kézzel készítették a népművészek.
A Farsangi Nyitott Műhelygalériák Napján fazekas foglalkozáson és zajkeltő eszköz készítő workshopon is részt vehettek a látogatók, akiket a szervezők farsangi fánkkal is megvendégeltek.


Nyitókép: Készülnek a macskurák a Gébárti Regionális Népi Kézműves Alkotóházban 2025. február 23-án.
Ezeket is érdemes megnézni

Virágvonat, Harisnyás Pippi, line dance: jubilál a Herényi Virágút
2024.04.25.
Kemencéből menekítették ki az éneklő gyerekeket
2023.12.23.