
Matula bácsi is portrét kapott a tejeskannán
De megtaláljuk Ötvös Csöpit és a magyar kutyafajtákat is azokon a tejeskannákon, amelyek Forrás Sándor magánygyűjtő közbenjárásával kaptak és kapnak új életet.
TEJESKANNA R/EVOLUTION címmel mintegy száz, kézzel festett tejeskanna várja a látogatókat a szombathelyi Agora Művelődési és Sportház emeleti galériájában. A rendhagyó és figyelemfelkeltő gyűjteményről a március 7-i tárlatmegnyitón beszélgettünk Forrás Sándorral, aki agrár végzettségű szakember, régen a tejiparban dolgozott és jelenleg tejtermék nagykereskedelemmel foglalkozik.
– A koronavírus járvány idején amikor mindenki elcsendesedett, jött a gondolat, és kezdődött a gyűjtőszenvedélyem – mesélte Sándor. Először az irodába szerettem volna dekorációt. Főleg bajor motívumos tejeskannákat találtam és az jutott eszembe, hogy nekünk is vannak szép magyar motívumaink, amik felkerülhetnének a kannákra.
Magyarország minden részéből érkeztek a tejeskannák, Sándor sok helyre személyesen ment el, de volt hogy postázták számára vagy ajándékba kapta. A legrégebbi egy 1914-es Magyarországon gyártott kicsi, 4 literes kanna. Hollandiából és Németországból is jöttek kannák, ezek eleve festettek voltak.
MATULA BÁCSITÓL ÖTVÖS CSÖPIIG
Darabszámra a gyűjtemény közelít a kétszázhoz, a kiállításon ebből mintegy száz darab kézzel festett kanna tekinthető meg. – Nem én festem – magyarázta Sándor -, festőművészeket kérek fel, én adom a témát és együtt megbeszéljük a koncepciót.
Harminc művész munkája, stílusa bontakozik ki a „vásznakon”, vagyis az alumínium kannákon. A magyar kutyafajtáktól kezdve a magyar filmeken át a történelmi személyekig számos festmény köszönt vissza ránk az egykor a parasztgazdaságokban és szocialista tejipari nagyüzemekben megfordult tejeskannákon.
Természetábrázolásokat, nonfiguratív motívumokat és a magyar népviseleteket is ott találjuk a témák között. Volt kanna, ami két éven át készült, és olyan is, ami egy hét alatt új külsőbe bújt. Az alkotók neve és a kanna származási helye kis táblákon olvasható.
ÁLLANDÓ ?
Dr. Kovács Ágnes irodalomtörténész megnyitóbeszédében elmondta: 2024-ben a Savaria Történelmi Karneválon, a Művészetek Utcájában mutatkozott be a kiállítás és járt már Körmenden is. – A tejeskannák művészeti alkotásokként történő felhasználása kuriózum és a gyűjtő talán tervezi, hogy majd állandó helyet hoz létre a gyűjteményének – említette Dr. Kovács Ágnes.
A kiállítás március 26-ig tekinthető meg az Agora Művelődési és Sportház nyitvatartási idejében. Március 12-én 17 órakor Forrás Sándor tárlatvezetésre várja az érdeklődőket. A tárlatvezetés ingyenes, de regisztrációhoz kötött: geosits.judit@agora-savaria.hu


Nyitókép: Látogatók a TEJESKANNA R/EVOLUTION kiállításon 2025. március 7-én.
Ezeket is érdemes megnézni

Dolgozott kőművesként, tanárként, volt bányász és vállalatigazgató is: a sokoldalú Dezső bácsi
2023.12.27.
Ilyen volt – ilyen lett: most már nem a sziluett dominál
2024.03.20.