Happening

Mazsola és barátai ismét birtokba vették a Futrinka utcát

November 22-ig a sümegi Kisfaludy Sándor Művelődési Központ emeleti olvasóterme ad otthont Mazsola, Frakk, Tádé és sok kedves, régi ismerős számára. Bálint Ágnes író életmű-kiállításán jártunk, nem is akárhogyan.

Csatlakoztunk a Kompanik Zsófia Óvoda és Bölcsőde Maci csoportjához és a gyermekekkel közösen ismerkedtünk a József Attila-díjas író életművével. Ezen a mesés utazáson, játékos tárlatvezetésen Szijártó Éva kulturális munkatárs kalauzolta a vidám csapatot.

A Móra Könyvkiadó támogatásával megvalósult vándorkiállítás 2016 nyara óta járja az országot, nagy sikerrel.

– Szentgotthárdról hoztuk el ezt a vándorkiállítást, és véletlenül került hozzánk – mesélte nekünk Éva -, mert ahová ment volna, ott lemondták, és felhívott a Mórától a kapcsolattartó, hogy fogadjuk-e, mi pedig azonnal igent mondtunk.

NEVÉHEZ KÖTHETŐ

Bálint Ágnes egész életét áthatotta a természet és az állatok iránti rajongás. Szerette nézegetni a Duna-part mozgalmas élővilágát, történeteiben csodás kalandokba keverednek az emberi tulajdonságokkal felruházott állatok.

Kuvik Kelemen, Liba Leontin, Mazsola és Tádé, a Futrinka utca többi hőse, Kukori és Kotkoda, Tévé-Maci, Szerénke és Lukrécia és még sorolhatnánk a sok-sok régi, barátságos szereplőt, akiknek nevei egyet jelentettek az 1960-as, 1970-es és 1980-as évek magyar gyermekirodalmával.

A Magyar Televízió hőskorában az összes gyermekműsor köthető volt Bálint Ágnes nevéhez, mint szerző, forgatókönyvíró és dramaturg is.

Bálint Ágnes életmű-kiállítása nosztalgia a nagyoknak és nyugalom szigete a kicsiknek, hiszen a mai kor lurkói már egészen más típusú meséket kapnak, mint az Ágnes által megálmodott lassú, finom sodrás.

A Futrinka utca hősei

TANULSÁGOS TÖRTÉNETEK

– Útmutatás nem kaptunk, a saját fantáziánkra volt bízva, hogy a tablókon lévő információs anyagot hogyan adjuk át az óvodások számára – magyarázta Éva.

14 csoport több mint 300 csemetéjét várták/várják a 45 perces foglalkozásokra. Más jellegű a tárlatvezetés az óvodásoknak, és más az általános iskola negyedik osztályosainak. A kicsiknek Mazsola meséjéből, bábfigurákkal tartott előadást Éva. – Mazsola történetét tanulságosnak tartom. Vannak rossz tulajdonságai, mint pl. az irigység, de a gyerekekkel megkeressük ennek a rossz tulajdonságnak a jó párját.

A negyedik osztályosokkal a Szeleburdi családot, szintén Bálint Ágnes írását dolgozták fel. Éva felolvasott egy részletet a műből, majd megnézték a filmjelenetet. (Az 1968-ban írt regényből az azonos című film 1981-ben készült.) A gyerekeknek olyan kérdésekre kellett válaszolni, hogyan mutatkozott meg a szeleburdiság, milyen rokoni kapcsolatok vannak a jelenetben stb.

Kreatív foglalkozásokat is tartanak, pl. a mesékhez kapcsolódóan csutkababákat készítettek, papírcsákókban táncoltak és énekeltek az óvodások.

Éva a bábfigurákkal előadást tart. Háttérben az életmű-kiállítás táblái.

ÉRDEKLŐDÉST FELKELTENI

Újdonságokkal is szolgált az életmű-kiállítás a régi korok gyermekei számára. Megtudtuk például, hogy Frakk létező kutya volt. Csibésznek hívták a vizslát, és Bálint Ágnes veje az egyetemen vásárolta 100 forintért sintérektől, akik a begyűjtött kóbor kutyákat gyógyszerkísérletekhez szállították.

A játékos tárlatvezetés abszolút kedvence a veterán írógép lett. Persze ez nem Bálint Ágnes írógépe, de hasonló eszközön írta a történeteit. Anno még nem volt Delete, CTRL+C, CTRL+Z. Amiket beütöttél a billentyűzeten, mind a papíron maradt.

Éva a saját írógépét hozta el a gyerekeknek, akik kicsit bátortalanul, de nagy kíváncsisággal követték Éva instrukcióit a használattal kapcsolatban.

– A lényeg, hogy felkeltsük az érdeklődést a könyvek iránt. Az iskolások közül többen is kérdezték, hogy kikölcsönözhető-e a Szeleburdi család – mondta Éva.

Kicsit bátortalanul, de nagy kíváncsisággal

Nyitókép: Szijártó Éva és a gyermekek a Bálint Ágnes életmű-kiállításon Sümegen, a Kisfaludy Sándor Művelődési Központban 2024. november 18-án.