Méhviaszból, gyöngyből, függönykarikából készültek a karácsonyi díszek
December 14-én délután a kőszegszerdahelyi Közösségi Házban jártunk, ahol a település apraja-nagyja gyűlt össze, hogy közösen készítsenek karácsonyi díszeket.
A közel 600 fős Kőszegszerdahelyen aktív közösségi élet zajlik. Karácsonyi kézműves foglalkozásaik, játszóházuk immár hagyomány, gyermekek, szülők, nagyszülők találkoznak itt és közösen készülnek az ünnepekre.
– Gyertyagyújtást is tartunk énekléssel, van népdalkörünk és Tűzoltó Férfikarunk is. Akármerre megyek azt tapasztalom, hogy ha van egy önkéntesekből álló aktív mag, ez húzóerőt jelent a közösség összekovácsolásában. Itt nálunk működik kulturális egyesület színjátszókkal, énekkarral, van önkéntes tűzoltóegylet is. Ha valaki gyerekkora óta részese a közösségi eseményeknek, a későbbiek folyamán tovább is viszi ezeket a hagyományokat – mondta Nagy András, Kőszegszerdahely polgármestere, aki méhviaszból szintén öntött karácsonyi díszeket.
FÜGGÖNYKARIKÁKTÓL A MÉHVIASZIG
Nagy Tünde fonalakkal és függönykarikákkal, Kálovicsné Káldi Bernadett keretre erősített vásznakkal és festékekkel, Vass Annamária fonalakkal és gyöngyökkel, Mersichné Jagodics Rita pedig méhviasszal készült a közösségi rendezvényre és valamennyien segítették a lelkes csapatot, hogy a szorgalmas kezek szebbnél szebb karácsonyi díszeket formáljanak.
Mersichné Jagodics Rita a közösségi ház konyhájában egyenként várta a gyermekeket, hogy a különleges formákba olvasztott méhviaszt öntsenek.
– Meleg viasszal és finoman dolgozunk, ezért jobb ha külön-külön jönnek a gyerekek – magyarázta Rita.
A méhviasz darabokról előzetesen letisztították a barna méhürüléket, máskülönben olvasztás során ez megmutatkozna a viaszban és dermedéskor nem lenne szép aranysárga színű.
MINÉL TOVÁBB DERMED, ANNÁL JOBB
Ügyeljünk a méhviasz melegítésénél arra, hogy ne lobogó legyen. Amikor már híg, a viaszt a szilikonformákba öntjük. Rita speciális, méhviaszhoz való formát használ. A formákba még a viasz beleöntése előtt aranyszálat fűzünk (ez lesz a dísz akasztója), a szálat a forma vágatába helyezzük.
– A méhviasz díszekhez fűződő szerelmem a Cáki Zenélő Udvarban kezdődött – emlékezett vissza Rita. Kezdetben idehaza nézelődtem forma után, de ilyen aprólékosan kidolgozottat nem találtam, így végül külföldön sikerült hozzájutnom.
Az alap dermedési idő 10 perc, de minél hosszabb ideig dermed, annál jobb. Fontos, hogy ugyanazt a viaszt ne melegítsük többször, mert bebarnul és nem lesz aranysárga színű. A már kihűlt figurát ne a zsinórjánál fogva rántsuk ki, hanem lassan fejtsük le a formáról.
„Ha van egy önkéntesekből álló aktív mag, ez húzóerőt jelent a közösség összekovácsolásában.”
Nagy András
Nyitókép: Készülnek a karácsonyi díszek a kőszegszerdahelyi Közösségi Házban 2024. december 14-én