Mi az a fidula? Elmagyarázzuk!
Autodidakta módon, régi leírások alapján tanult meg játszani fidulán Nagy Gergely történész, a Józsefvárosi Múzeum munkatársa, akivel előadása után Szombathelyen, a Savaria Történelmi Karneválon beszélgettünk.
Spanyol nyelvterületen használatos a fidula kifejezés, elterjedtebb neve a vielle vagy viella. Ez a középkori húros hangszer, amelynek méretére és külcsínére vonatkozóan nem voltak akkortájt szabványok, és olykor a húrok száma is változott, egészen az 1500-as évekig szerepelt a zenei eszközök palettáján. Küllemét kódexillusztrációk és faragványok őrzik, mint például Santiago de Compostela katedrálisának egyik szobra.
Gyűltek a gyermekek Gergely zenei előadása köré, volt aki a saját játékgitárján csatlakozott a régi korok utcazenéjéhez, volt aki a földig érő római tunikájában táncolgatott, és akadt olyan is, aki Gergely fellépéseinek állandó kísérőjét, Bence kutyát szerette volna megsimogatni. A kutya egyébként végtelenül türelmes, az sem zavarta, ha alvás közben a hátsója lecsúszott a járdáról az úttestre.
Gergely nem csupán a vonóval szólaltatta meg a húrokat, hanem az ujjaival pengette is. Mint később megtudtuk: a vonóval akár ütögetni is lehet a húrokat, a játéktechnikákról nem maradt fenn leírás, így gyakorlatilag – ahogyan Gergely fogalmazott – a hangszer határait feszegeti.
HÚROK JUHBÉLBŐL
Gergely 20 évvel ezelőtt ajándékba kapott egy régizene cd-t, és onnantól kezdve a műfaj rabjává vált. Eleinte egy középkori táncokkal foglalkozó egyesületben táncolt, de rájött, hogy a zenélés közelebb áll a szívéhez.
– Semmilyen zenei előképzettségem nem volt – mesélte Gergely – kottát se tudtam olvasni. Autodidakta módon először zergekürtön, egy furulyaszerű hangszeren tanultam meg játszani. Majd jött a rebek, ami egy háromhúros vonós középkori hangszer, és ezt követően a fidula.
Nyugati felvételeken hallotta először a fidulát. Hallás után azt hitte, hogy 2-3 rebeken zenélnek. Majd látott egy videót és szembesült a ténnyel, hogy ez a hangzás bizony egy darab hangszertől származik: a fidulától. Ekkor döntötte el, hogy ő is ilyenen fog játszani.
Eredeti középkori hangszer legfeljebb pár nemesi család gyűjteményében található, így aki manapság fidulán akar zenélni, régi leírások és ábrázolások alapján kell rekonstruálja az eszközt. Gergely fidulája is ilyen.
Gál Ferenc hangszerkészítő vállalta el ez a nem mindennapi feladatot, amit nagy kihívásnak tartott. A húrok juhbélből készültek. Itáliában található egy manufaktúra, ahol kézzel sodorják, mártogatják a juhbelet. Gergely tőlük rendeli a húrokat.
ZARÁNDOKDALLAMOKTÓL TÁNCDALLAMOKIG
Gergely a fidula hangolását Hieronymus de Moravia szerzetes 1290-ben írt, Tractatus de musica című műve alapján végezte el. Eszerint legideálisabb az öt húr, és a három hangolás: templomi, világi és az egyházi-világi. Gergely ez utóbbi hangolást választotta.
2019-ben az akkori munkahelyén, az Óbudai Múzeumban egyik kollégája ösztönzésére a helyi rendezvényen lépett fel először, azóta pedig már többször hívták különféle történelmi napokra, tárlatmegnyitókra, sőt, óvodai rendezvényre is. A Savaria Történelmi Karneválnak az utóbbi években szintén fellépője.
Repertoárjában a 12. századi zarándokdallamoktól kezdve egészen a 14. századi táncdallamokig szerepelnek zenék.
Magyarországon bár vannak régizene együttesek, de Gergely tudomása szerint ezt a típusú hangolást sehol sem használják.
Nyitókép: Nagy Gergely fidulán játszik 2024. augusztus 23-án Szombathelyen, a Savaria Történelmi Karneválon, a Művészetek utcájában. (Kossuth utca)