
„Mint akit szárny emel” – Költészet napi remeklés Múzeumbarátokkal
Pótszékeket is kellett hozni a szombathelyi Berzsenyi Dániel Könyvtár 4. emeleti előadótermébe, oly sok vendég volt kíváncsi a Vasi Múzeumbarát Egylet debütáló műsorára április 11-én, a magyar költészet napján.
Verses-zenés Radnóti-esttel készültek a Vasi Múzeumbarát Egylet lelkes tagjai április 11-én, a magyar költészet napján. Dallamok, naplórészletek, versek remek koordinálással ötvözött színvonalas előadását élvezhette a közönség.
– Versmondóink 3-4 korosztályt ölelnek fel, vannak gimnazisták, egyetemisták, múzeumi és egyéb munkahelyeken dolgozók, a műsorunkban szerepelnek hivatásos és pályára készülő zenészek, előadásunkra készülve összeforrtunk szeretetben – mondta köszöntőjében Takóné Hoós Ildikó, az előadás szerkesztő-rendezője, aki szereplőként is megmutatkozott a „Mint akit szárny emel” című irodalmi esten.


„SZÁLL A TAVASZ…”
Figyeltek a szervezők a legapróbb részletekre is, így például a korhű asztalt, amelynél a Radnóti Miklóst megszemélyesítő Gergely ült, a Smidt Múzeumtól kapták kölcsön. Fontos kelléke volt az estnek a jellegzetes bőrkabát, a „bőrkabát a szőrme béléssel” – olvasható Fanni naplójában. Kerültek elő levelek a kabát zsebeiből és öltözékként is szerepet kapott.
Érdekessége volt az előadásnak, hogy külső helyszínen – erdőben sziklánál – felvett jelenetek bejátszásával még hangsúlyosabbá tették a mondanivalót, a természeti környezet hangjai többletet adtak az Álmomban fú a szél a verssornak (Őrizz és védj című vers), és a látvány fokozta a Nyolcadik Ecloga párbeszédét, amikor is a Költő faágat, azaz vándorbotot nyújt át a Prófétának.
Radnóti és Fanni naplójából hallottunk részleteket és elhangzott sok ismerős vers – többek között a Száll a tavasz, Két karodban, Nem tudhatom -, amelyeket énekszó és a közönség közé sétálás tett még fennköltebbé.
Zongora, brácsa, gordonka és hegedű dallamai kísérték a naplójegyzeteket és verseket. Nem szokványos előadásukkal a szervezők továbbgondolásra hívták az embert a korszakról, amiben élünk.



A versmondó kör tagjai:
Ágoston Eszter, Kajtár Tamásné, Nagy Gergely, Pintér Nóra Júlia, Rátkai Bálint, Schmidt Dávid, Schmidtné Vinczi Réka, Takóné Hoós Ildikó, Tóth Kálmán, Visy Márk.
Zene:
Mitrovka Zsanna – zongoratanár (Bartók Béla Zeneiskola)
Donyec László – brácsa szólamvezető (Savaria Szimfonikus Zenekar)
Polgár Tamás – gordonka (Szombathelyi Művészeti Szakgimnázium)
Polgár Sára Lili – hegedű (Bartók Béla Zeneiskola)
Polgár Tamás felkészítő tanárai: Pálkövi Ágnes és Kóta Donát
Polgár Sára felkészítő tanára Tamás Zsuzsanna, korrepetitora Bejcziné Németh Tünde
„Előadásunkra készülve összeforrtunk szeretetben.”
Takóné Hoós Ildikó
Nyitókép: Előkerülnek a levelek a bőrkabát zsebéből a Vasi Múzeumbarát Egylet Radnóti-estjén 2025. április 11-én, a magyar költészet napján.
Ezeket is érdemes megnézni

„Keresztutak sivatagának, tereknek, domboknak kora” – vártemplom a Temető-dombon
2024.03.31.
Ozi mester hagyatéka már száz éve őrködik a Tési-fennsík felett
2024.01.17.