Happening

Must kezdődik a tánc: arácsi mulatság és közösségi szüret

Szeptember 15-én a szemerkélő, majd szakadó eső sem tudta kedvét szegni a sok lelkes fiatal és kicsit idősebb vendégnek, hogy közösen darálják és préseljék “Arács borát”, amely szinte az ország bora lett.

Délután fél 4-től már gyülekeztek az Arácsi Népház udvarán a részvevők, akik kisebb-nagyobb vödrökben, táskákban hozták magukkal az otthoni szőlőfürtöket, amelyekből aztán együttes erővel elkészítették a mustot.

Veszprém és Zala vármegyékből is jött szőlő, sőt, Csongrád-Csanádból is. Arató Lászlóné és férje Hódmezővásárhelyről érkeztek. Egy hetet töltöttek a Balatonnál és már érkezésük előtt kinézték maguknak ezt a programot.

– Gondoltuk mi is berakjuk a közösbe a kertünkben termett szőlőt, és pár fürtöt direkt erre az eseményre csomagoltunk – mesélte jókedvűen Arató Lászlóné.

Arató Lászlóné a saját, hódmezővásárhelyi szőlőit dobja a közösbe

IDŐK HAJNALÁN

Vidám táncos műsorral lépett fel a Csillagkert Református Óvoda, és az aprónép a közönséget is táncba vitte, dobbantak a lábak, tekeredett a kör, szállt – többek között – az Érik a szőlő népdal.

Az Arácsért Alapítvány szervezésében létrejött rendezvényről az alapítvány elnöke, Kutas Bendegúz mesélt nekünk.

– Az idők hajnalára nyúlik vissza ennek a rendezvénynek a múltja. Nagyapám, László Antal volt az egyik fix tag, amikor anno ezt a hagyományt újrakezdték, már bőven több mint 20 éve. Sok embernek van szőlője itt a környéken, és mi lehetne jobb élmény, mint közösen feldolgozni egymás szőlőjét, majd közösen örülni a munka gyümölcsének. Gaál Botond kicsi darálójával és présével a helyi gyerekek feldolgozzák, számukra ez egyfajta reality check.

Szintén a hagyományokhoz hűen János napján újbor kóstolót tartanak, és ekkor kerül sor az újbor keresztelőjére is. Cetlikre mindenki felírja, milyen nevet szeretne adni a bornak, és a Vének Tanácsa dönt.

KI AKAR DARÁLNI?

Eső ide, eső oda, lelkes jelentkezőkből nem volt hiány. Szakavatott irányítás mellett egymást váltva tekerték a gyermekek a daráló fogantyúját, a nagyobbak pedig töltötték a darálóba a szőlőt.

Ezt követően a ledarált szőlő a présbe került, ahol még megdöngölték, hogy kellően összeálljon, majd szakszerűen lezárták az eszköz tetejét és kezdődhetett a préselés.

Persze még jóval a tényleges préselés előtt csordogált már a must, amit aztán kancsókba töltöttek és a Népház asztalára került, a finom zsíros kenyerek, kókuszgolyók, pogácsák mellé.

Nyitókép: Lelkes jelentkezők darálják a szőlőt az Arácsi Szüreten 2024. szeptember 15-én az Arácsi Népház udvarán.