Happening

Összművészeti vidéki idill Bősze Ádám boszorkányaival

Nemeshany alig 400 fős település Veszprém vármegyében. Az idilli kis falucska immár második alkalommal adott otthont az Era Nova Összművészeti Fesztiválnak, ahol a komolyzenétől kezdve a fotóművészeten át egészen Bősze Ádám zenetörténész muzikális bestiáiig változatos programokkal találkozott a közönség.

Takaros kert függőággyal, padokkal, muskátlikkal, szalmabálákkal és keretbe foglalt fekete-fehér fotókkal. Ez a harmonikus kép fogadott bennünket augusztus 10-én délután a Petőfi utcai Pajtaszínház udvarán. A háromnapos rendezvény utolsó napján a fesztivál rendezője, az Era Nova Kamarazenekar klasszikus zenei darabokat – többek között Schubert és Bartók műveit – adott elő, a koncertek után a rendezvény szervezőjét, Kiss Csongor csellistát kérdeztük a programsorozat múltjáról és jövőjéről.

– 2021 nyarán alakult az Era Nova Kamarazenekar a Zeneakadémia hallgatóiból. Ez egy még mindig alakulóban lévő formáció, 16 fővel kezdtük, azóta már 25-30 fősre nőtte ki magát. A zene öröméért csináljuk, és mivel a legnehezebb dolog próbatermet találni, ezért itt nálunk – mutatott körbe Csongor a kertben – volt a próbahelyszín, évről évre megismételtük ezt a közösségi tábort és tavaly döntöttünk úgy, hogy a zene örömét szívesen átadnánk a helyieknek, az idelátogatóknak, így született a fesztivál ötlete.

A fesztivál különlegessége, hogy ötvözi a komolyzenét a fotóművészettel, népzenével, alternatív rock műfajokkal. Csongor hangsúlyozta: nem utánozni akarják a Művészetek Völgyét, önazonosak szeretnének maradni. Tavalyihoz viszonyítva a közönség is nagyobb. Lelkesek a látogatók.

A terv az, hogy a falun belül több helyszínt is használjanak, idén a nemeshanyi templomban lépett fel Rohmann Ditta csellóművésznő. Bánhelyi József nemeshanyi alkotó fotóiból nyílt kiállítás a Pajtaszínházban és első alkalommal dolgoztak együtt a szervezők Bősze Ádám zenetörténésszel, aki Muzikális bestiák előadását hozta el a vendégeknek ezen a Boszorkányszombaton.

VARÁZSKÖR

Bősze Ádám zenei csemegékkel és képekkel fűszerezett, boszorkányokról szóló izgalmas előadása megmozgatta a nagyérdemű fantáziáját, kérdésekkel fordult a nézőkhöz, ki érzi magát boszorkánynak, milyen jellemjegyekkel rendelkezik a boszorka, hol és mikor tartanak boszorkánygyűlést, melyik hangfekvés illik legjobban a bestiához.

Ahogy a szépirodalomban, úgy a zenében is jellemzően negatív figura a boszorkány, a rontást hozó asszony, aki a “tudását” bukott angyaloktól szerezte, szembement az egyház tanaival, szombat éjjel az erdőben, a temetőben vagy hegytetőn tartott összejövetelt társaival, varázskört húzott maga köré, hogy a mágiára koncentrálva megnyissa a pokol kapuit. E folyamatot zeneileg hatásosan ábrázolja Hector Berlioz a Fantasztikus szimfónia 5. tételében, a Boszorkányszombatban.

Legrosszabb helyzet az inkvizíció idején érte a varázslás képviselőit, mert bizony már egyszerű szóbeszéd is elegendő volt az ítélethez, a máglyahalálhoz, a koncepciós perek pedig még a röpülő zsír (ezt hónalja alá kenve tudott repülni seprűn a banya) létezését is alátámasztották. Ádám szerint a pletyka nyomán másokról rosszat mondani és másokkal rosszat tenni, még napjainkban is bennünk él.

Tapsolni pedig nyugodtan tapsoljunk, említette a zenetörténész, mert ha nekünk tetszik valami, ne a szomszéd tapsára várjunk, hanem kezdjünk el mi magunk tapsolni.

Az Era Nova Összművészeti Fesztivál ingyenes, de adományokat elfogadnak. Programjaikat pályázati pénzekből tudják megvalósítani, és támogatja a fesztivált a Táj-Kapocs Alapítvány, a Magyar Falu Program és Nemeshany Önkormányzata is.

“Ha koncertre mennek, a szívükben is lelkesedjenek.”

Bősze Ádám

Nyitókép: A nemeshanyi Pajtaszínház udvara 2024. augusztus 10-én, a Boszorkányszombaton