Sümegi csapaté a trófea a Nemzetközi Hagyományőrző Kocsifecskendő versenyen
Nemzetközi kategóriában a sümegi srácok első, a lányok második helyezést értek el Lengyelországban, Racot településen a XIX. Nemzetközi és XXII. Országos Hagyományőrző Kocsifecskendő versenyen. Az augusztus 11-én rendezett megmérettetésről Molnár Gábor, a Sümeg Városi Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnöke mesélt nekünk.
– A rendezvény célja, hogy a tűzoltók régi oltási módszere ne merüljön feledésbe – mondta Gábor -, a hagyományos technikát is fenntartsuk, megmutassuk, hagyományőrző ruhákban, régi, lóvontatásos, kézihajtányos tűzoltó fecskendővel.
A versenyen meghívásos alapon indulnak a résztvevők, idén öt ország (Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Németország, Magyarország) negyven csapata képviseltette magát. Sümeg városa a lengyelországi Kościan járással partnerkapcsolatban áll, a testvérvárosi kötelék a tűzoltók közötti barátság révén alakult ki. 2007 óta már több tűzoltó gyermektábort is szerveztek, kint és idehaza is.
– Kezdetben csak látogatók voltunk a versenyen – tudtuk meg Gábortól -, de pár éve már versenyzünk is, első alkalommal még nem volt hagyományőrző tűzoltó egyenruhánk, somogyiaktól kértük kölcsön.
Aztán varrattak saját egyenruhát. Mivel korhű, tipikusan sümegi öltözet nehezen volt fellelhető, így egy általános, 19. századi tűzoltóruhát vettek alapul, paroli mintázattal, tűzoltó címeres gombokkal, és 3-4 darab 19. századi, bőralapú sisakot, valamint eredeti mászóövet is sikerült beszerezniük.
MINÉL KORHŰBB, ANNÁL TÖBB PONT
Levéltári adatok szerint az egykori Sümegi Tűzoltó Egylet 1889-ben alakult, a második világháborúig hosszabb-rövidebb megszakításokkal működött, azóta azonban aktívan részt vállalnak tűz-és kárelhárításban, mentésben, és természetesen a hagyományőrzésben is.
Pályázati forrásból és egyéni támogatásokból finanszírozzák a versenyt. Idén női csapatot is alakítottak, a lányok a nemzetközi férfi csapatokkal indultak, és így végeztek a második helyen. A csapatok létszáma 7-8 fő, és a verseny zárásaként a nemzetközi kategória győztese mindig megmérkőzik a lengyel kategória nyertesével.
A futam kb. 1 perces, a csapatok egymás után, két pályán mutatják be tudásukat, a teljesítményt időre mérik. – Beöltözünk a hagyományőrző tűzoltó egyenruhákba – magyarázta Gábor -, a szekeret víztartállyal és fecskendővel már előre beállítják, nekünk akadályokon kell átfutni, idén gumiabroncsokon kellett lépdelni, lengő deszkafüggönyön és kúszófolyosón átbújni, majd összeszereljük a kocsifecskendőt, és pumpáljuk a vizet, hogy az minél előbb kijusson a csövön át a házikóhoz, ahol a kis lángnyelvet kell eloltani.
Időre megy a verseny, és az is pontot ér, ha saját fecskendőt használnak, valamint a minél korhűbb ruha, az eredeti régi kitüntetések is pontokat érnek. Gáborék jelenleg forrásokat keresnek a régi kocsifecskendőjük felújítására, a szivattyúrész versenyképessé tételére.
“Móka, hagyományőrzés, nemzetközi kapcsolatok ápolása.”
Molnár Gábor
Nyitókép: A sümegi srácok akcióban a XIX. Nemzetközi és XXII. Országos Hagyományőrző Kocsifecskendő versenyen, Lengyelország, Racot, 2024. augusztus 11. Fotó: Sümegi Tűzoltók Facebook oldala