Happening

Századelős vurstlihangulatban ördögöt is csúzliztunk a Hottói Bábparádén

Pinokkió kalandjai, kesztyűbáb készítés, óriási kaleidoszkóp és még sok-sok múltidéző örömködés várta a nagyérdeműt a 13. Hottói Bábparádén július 12-én és 13-án.

Bár a tizenhárom a hagyomány szerint szerencsétlen szám, semmi ilyesmiben nem volt része azoknak, akik ellátogattak a Zala vármegyei Hottó településre július második hétvégéjén. Pénteken este a felnőtteké volt a főszerep, a KL Színház Faustus, avagy borzadályos komédia ördögökkel című marionett bábjátékot vitte színpadra.

Varga Péter Róbert, az esemény főszervezője, a Ziránó Színház társügyvezetője mesélt nekünk a bábparádé történetéről:

– 2008-ban született meg a gondolat, barátaimmal Boráros Szilárddal és Boráros Miladával szakmai bábos találkozót szerveztünk, Banándobozos Találkozó néven, itt Hottón, akkor még a mi házunk udvarán. Évről évre egyre több érdeklődő jött, már nehezen fértünk el a kertünkben.

Hottó egy alig 400 fős település Zalaegerszegtől 8 kilométerre, a Göcseji dombság területén. Első írásos említése 1278-ból való, akkor még Holtou néven szerepelt, ami víztelen vagyis holt tavat jelent.

Készülnek a kesztyűbábok a Magamura Alkotóműhelyben

„FELEMELŐ DOLOG ÚGY ADNI, HOGY NEM VÁRSZ EL SEMMIT”

2011-ben a bábos csapat leült beszélni az akkori polgármesterrel, Vincze Ferenccel, mi lenne ha a tudásukat a falu népének és az idelátogatóknak is megmutatnák, így született a Hottói Bábparádé ötlete. Izgalmas első fesztivál volt.

Múltak az évek, nőtt a fesztivál, de még mindig inkább családias jellegű, közösségi. Óriási fesztivált a falu kis mérete miatt egyébként se lehetne szervezni. – Próbálunk közvetlenek és közösségépítők lenni – mondta Péter -, itt az emberek találkozhatnak, beszélgethetnek, inspirálódhatnak, a Banándobozosnak az alapgondolata egyébként is az volt, hogy inspiráljuk egymást.

A falu anyagilag is támogatja a fesztivált, idén a lángost Bogárné Pusztai Magdolna polgármester asszony és barátnői készítik. A rendezvény minden évben becsületkasszás, amelynek lényege – ahogyan Péter fogalmaz – hogy tanuljunk meg adni, tiszteljük meg a bábszínházi produkciókat, a közösségi munkákat, mert felemelő dolog úgy adni, hogy nem vársz el semmit.

– Szeretnénk ha ez így is maradna, mert ha nem így lenne, akkor a dolog lelkülete veszne el. Évről évre mindig picit több lesz ez a rendezvény, van színpadunk, van hangosítás, de az esemény családiasságát, lelkiségét szeretnénk megőrizni.

Varga Péter Róbert, mint Dzsepettó mester a Ziránó Színház Pinokkió című bábjátékában

DÁMA, MALOM, FOCI ASZTALON

Igazi vurstlihangulat és boldog békeidők érzete lengi körül a látogatókat. Csíkos pólóban, keménykalappal fején hív ügyességi játékra a hoppmester, hogy Paprika Jancsi Csúzlizdájában diót lőjünk ki csúzlival az ördögökre. A szerkezet furmányos, a csúzlis társa kecskebakról mozgatja a pokolfajzatot.

Horgász hétvége tárgyjátékkal csal mosolyt kicsik és nagyok arcára a Laniakea Színház előadásában, a Molyoldában antik babakocsit tologathatnak a kislányok, retro autót hajthatnak lábbal a kisfiúk, miközben a kamaszok dámáznak, a szülők malmoznak a régi játékasztalokon, de van itt asztalra rajzolt gombfoci és zenés kaleidoszkóp is.

Patkó Bandi vásári kesztyűs bábjátéka szórakoztatja a publikumot a KL Színház előadásában, és aki saját készítésű bábot szeretne, megteheti ezt a Magamura Alkotóműhely bábkészítő foglalkozásán. Vásári zenét a Melodikus Szekció szolgáltat, és Kövér Béla Bábszínháza elhozza az Igéző Benézőt, vagyis a Vers-csövet, amely tulajdonképpen egy óriási kaleidoszkóp.

„Felemelő dolog úgy adni, hogy nem vársz el semmit.”

Varga Péter Róbert

Nyitókép: Gyermek hottói lángossal a Hottói Bábparádén 2024. július 13-án