Sorok között

Szívverését ma is hallani kőkoporsójában

Antik és modern, áhítat és móka egy helyen. Ez a mottó passzolna a közel 700 méter magasságban, sziklaszirten magasodó Szent Naum-kolostorhoz és környékéhez, ahol jól megfér egymás mellett a nyugalom és a szórakozás.

Észak-Macedónia Albániával szomszédos határán, pár kilométerre Ljubaništa községtől, a Galičica hegység egy közel 700 méteres magaslatán áll a Szent Naum-kolostor. Elhelyezkedése romantikus regénybe illő. A sziklaszirt meredek északi oldalán az Ohridi-tó kéksége köszön vissza ránk, nyugati, keleti és déli irányban a bérc finoman lejtős síksággá szelídül.

Naum a IX-X. század fordulóján élt tudós és író volt, aki az ortodox kereszténységet terjesztette a vidék szláv ajkú népei körében. Nevéhez csodák és legendák fűződnek, mint például az az eset, amikor egy kopasz embert megáldott és hamarosan kinőtt az illető haja. Állítólag még a muszlimok is tisztelték és a segítségét kérték.

Kolostorát 905-ben emeltette, halála után itt temették el és az Ortodox Egyház szentté avatta. Az eredeti épület nagy részét megviselte az idő, a XVI. században újjáépítették, sokkupolás, bizánci stílusban. A mítosz szerint ha fülünket Szent Naum kőkoporsójára tapasztjuk, hallhatjuk a szívdobogását. Más vélemények úgy tartják, a dobogó hang nem más, mint a szikla partjainál hullámzó Ohridi-tó.

Kilátás a kolostor kertjéből az Ohridi-tóra, jobb oldalon a strandszakasszal

BAZÁR, STRAND, IMA

Szent Naum kolostora ma már nem csak vallási zarándokhely, hanem idegenforgalmi komplexum is. Külterületén hatalmas parkolót alakítottak ki, amit téglakerítés választ el a kolostoregyüttestől és az azt körülvevő parktól. A park egyik oldala a bazár és az éttermek otthona, másik fele pedig maga a homokos partszakasz: a szabadstrand.

Szezonban nem kell csodálkozni, ha bikinis lányokba botlunk, miközben zarándokolunk fel a dombtetőre, ahol a kolostoregyüttes központi része a Szent Arkangyalok temploma. Belépődíjas, a kegytárgyakat árusító pavilonban váltható, de úgy vettük észre, hogy jegy nélkül is beengednek.

Tábla tiltja a benti videózást, mi azonban huncut mód készítettünk egy rövid anyagot erről a páratlan templombelsőről, a macedón fafaragás remekművéről, az 1711-ben készült, Szent Naum mennybemenetelét ábrázoló aranyozott ikonosztázról. (Ugyanezt nem tudtuk megtenni a berati Mária mennybevétele székesegyházban, a szintén híres ikonfestő, Onufri mester alkotásairól, mert ott őrség figyelte a látogatókat.)

Az oldalkápolnában halk imádsággal a kőkoporsóra hajolt egy hölgy, nem zavartuk meg szívverést észlelni próbáló fohászát. Kint, a templom túlsó oldalán épp fotóztak egy frissen frigyre lépett párt, mi is lencsevégre kaptuk őket.

Sétálnak a makadámköves kolostorkertben pávák is, és ha tehetjük, időzzünk el kicsit a magas ciprusok alatt és töltődjünk az Ohridi-tóra nyíló csodálatos panorámával.

Nyitókép: Szent Naum-kolostor belső templomának hátulnézete