Tábort vertek a huszárok Herényben a 175 éves tavaszi hadjáratra emlékezve
Február 10-én a huszároké volt a szombathelyi Béke tér a herényi városrészben.
Előadások, kiállítások, tárogató zenéjére koszorúzás és közös sütés a Császár-Huszár ezreddel, többek között ezek várták a látogatókat az 1849-es tavaszi hadjárat emlékére rendezett ünnepségen.
– Amerre a hadjárat útvonala ment, sok helyen kedvet kaptak a hagyományőrző csapatok létrehozásához – mondta a történelmi lovas egyesület megalakulásáról tartott előadásában Fülöp Tibor Zoltán rendezvényigazgató.
HAGYOMÁNYŐRZŐK HA ÖSSZEGYŰLNEK
Tábori konyhában sült az étel, kardok kerültek elő és szólt a nádnyelves tárogató. A Klapka György Lovas Polgárőr Hagyományőrző Egyesület, a Kis Huszár Tagozat, az Isaszegi Szent Márton Lovas Hagyományőrző Egyesület és a Veresegyház Katonai Hagyományőrző Egyesület képviselői gyűltek össze, hogy emléket állítsanak a 175 évvel ezelőtt történt eseményeknek.
1989-ben rendezték az első tavaszi hadjárat emléktúrát, és Fülöp Tibor Zoltán előadásából megtudtuk, hogy a régi paraszti világ „utolsó mohikánjának”, Jakab Lászlónak a temetésén 300 huszár vett részt és azóta sem volt ilyen temetés.
KOSZORÚZÁS TÁROGATÓ ZENÉJÉRE
Korabeli plakátok, újságok, térképek, könyvek és fegyverek tárlatát szemlézhette a közönség a Herényiek Házában, az udvaron pedig megkóstolhatta a huszártábor kordésütő munkájának ízletes eredményeit.
Lovagolni és póni lovakkal kocsikázni is lehetett a hagyományőrző csoportokkal, akik Avas Bendegúz tárogatós zenéjére koszorút helyeztek el a helyi hősi emlékmű előtt.
Nyitókép: huszárgyerekek pónival kocsikáznak