Sorok között

Visszatérés a költő titkos ligetébe

Ismét „Légy ott a kertben!”-kalandoztunk, de ezúttal nem hivatalos formában. Megnéztük hogyan éli mindennapjait a körmendi kastélypark mélyén megbúvó verstábla, amelynek elhelyezésében 2023 júniusában mi is segédkeztünk.

Április szeszélye, a kellemes hőmérséklettel párosult edzettebb szél kanyarog körülöttünk a körmendi várkertben. A Molnár Lajos utca felől érkeztünk a tavaszi zsongásba, a tisztásokon pitypangok sárga kalapjai pihegnek és százszorszépek sokasága fehéredik a fű között.

Ha nem a Vadászlak táblát követjük, a másik ösvény a park tavacskájához vezet. Virágba borult fák fogadnak és a romantikus fahíd többszöri oda-vissza sétára csábít. – Mint a helyi Giverny kert – fordulok társaimhoz, utalva Claude Monet híres kertjére, mert bizony itt is – ugyanúgy mint ott – csodás a táj.

Körmendi kastélypark tavacskával, romantikus fahíddal

„TERMÉSZETI RÉTET VÁLASZTOM”

Érdemes a tavacskát körbesétálni és a két kis szigetre is átbandukolni, mi is ezt tettük miután felkerestük jövetelünk célját, a Gessner emlékkövet. Ha az obeliszk felőli oldalon sétálunk a part mentén, elérjük azt a kis erdei csapást – a következő fahíd előtt – amely részben elvezet bennünket az érkezési helyhez.

Nagyon találó az emlékkőre helyezett Salomon Gessner vers egyik sora: „én részemről a természeti rétet választom, s a gazos ligetet”, hiszen utunk burjánzó dús növényzet, nyakunkba ereszkedő lombok között halad, aztán bal kéz felől köszönt bennünket az óriási, odvas, öreg fa.

Itt megszakad a csapás, de ne ijedjünk meg, induljunk jobbra, ahol cserjék és fák helyett aljnövényzet kavalkádja uralja a területet. Ötven méterre tőlünk – a patak túloldalán – feltűnik a zsilip betontömege, és hamarosan megpillantjuk üde zöld palotájában, apró fehér virágok tengerén a robusztus Gessner emlékkövet.

Balra az erdei kis csapás vezet el bennünket a Gessner emlékkőhöz

LÉGY OTT A KERTBEN

2023 júniusában a Légy ott a kertben!-rendezvényen Szinetár Csaba zoológus vezetésével kastélyparki sétán vettünk részt. Sok hasznos információval gazdagodtunk a park növényvilágát illetően és a sétán résztvevő Móritz Pétertől, a Dr. Batthyány-Strattmann László Múzeum intézményegység-vezetőjétől azt is megtudtuk, hogy Batthyány Lajos herceg (1753-1806) és a svájci költő, Salomon Gessner (1730-1788) leveleztek.

Jóbaráti kapcsolatukról tanúskodik a park rejtett zugában 1786-ban emelt emlékkő. Állapota mára kopottas, de alsó részén még kivehető a német felirat: Dem Andenken Sal.Gessner, Gewidmet an Lvdv Battiane és a római számmal vésett 1786. (Salomon Gessner emlékére ajánlva: Batthyány Lajos)

A Légy ott a kertben!-program részeként a kőoszlopra emléktáblát helyeztünk. A táblán Salomon Gessner verse:

„Midőn azt, aki Városban lakik, fület öklendező zajgás és lárma veri fel álmából; midőn szomszédjának fala elfogja a feljövő Nap kedves sugárit előle, s tömlöcre vetett tekintete nem láthatja a Hajnal hasadását: engemet akkor a Reggel lassú szellőcskéi s a kedvesen csevegő madarak ébresztenének fel.

Üresen hagynám ágyamat; s elibe szaladnék a feljövő Napnak a hímes rétekre vagy a szomszéd halmokra, s tetejeken énekleném örvendezésimet.

Mert mi tölt nagyobb örömet szívünkbe, mint a szép Természet, midőn rendes rendetlenséggel zavarja össze véghetetlen különbségű szépségeit?

Vakmerő Ember, hogy mered te a Természetet szerencsétlen majmolású mesterség által ékesíteni? Építs bár Labyrinthust zöld falakból, s kimért messzeségre ásasd hegyesre nyirbált Taxusodat; útaid rostált fövenyből légyenek, hogy a dudva ne akadályozza lépésidet: én részemről a természeti rétet választom, s a gazos ligetet.

A Harmoniának titkosabb törvényei szerént rendelte el az ő különbségeket s összezavarásokat a Természet, s Lelkünk titkos örömmel érzi azt.”

Nyitókép: Salomon Gessner emlékkő a körmendi várparkban 2025. április